NRC Award List

National Robotics Competition 2020 Award Winners

 

 WRO Open Category

Team Number School/Organisation Team Name Cash Prize Awards Certificates
OC002 Anglo-Chinese School (Barker Road) ACS(BR) Team 1 $                 600.00 Distinction
OC004 Chua Chu Kang Primary School Robo Knights $                 600.00 Distinction
OC022 TELOK KURAU PRIMARY SCHOOL TKPS TEAM $                 600.00 Distinction
OC034 Kent Ridge Secondary School Team C $                 600.00 Distinction
OC046 Robotics Connection Pte Ltd Revival of Eden $                 600.00 Distinction
OC008 Kent Ridge Secondary School Team B $                 300.00 Merit
OC017 NUS High School of Mathematics and Science Reverse Oreo $                 300.00 Merit
OC028 Anglo-Chinese School (Barker Road) ACS(BR) Team 2 $                 300.00 Merit
OC032 Chua Chu Kang Secondary CCKS Charlie $                 300.00 Merit
OC044 Robotics Connection Pte Ltd Innovating Green Polar Bears $                 300.00 Merit

The list is not ranked in order of performance.

Robomaster Youth Challenge

Rank School / Organisation Team Name
Champion Anglo Chinese School (Independent) 8059Blank. K
1st Runner-Up Anglo Chinese School (Independent) 8059Blank. B
2nd Runner-Up Anglo Chinese School (Independent) 8059Blank. X
3rd Runner-Up Dunman High School DHS RoboX
4th Runner-Up ITE College Central Scorpion
5th Runner-Up ITE College Central Simpaimon

 

CoderZ League @ NRC 2020

Primary Category

Overall winner: Team Karate Panda

Second Place: Team Kungfu Chicken

Third Place: Team Roaring Rhino

Secondary and Post Secondary Category

Overall winner: Team Crazy Hippo

Second Place: Team Patient Tiger

Third Place: Team Chilly Beaver

 

 

1. How will the winners collect their prizes? Will there be an award Ceremony?

There will not be any award ceremony due to the current Covid19 situation. The Science Centre will email the winners the collection instructions and details

2. When and how will we receive the certificate of participation?

The Science Centre will email the digital copy of the certificates to the ‘team managers’ as filled in during registration. Only digital copies will be given out.

 


National Robotics Competition 2019 Award Winners

Click the link HERE to view the list of winning teams for NRC 2019.

 

 

National Robotics Competition 2018 Award Winners

Click the below links to view the list of winning teams for NRC 2018.

WRO Open and Regular category Robot Performance Winners   |   WRO Regular category Presentation Winners   | 

WRO Championship Winners   |   Science Automatica Winners   |   WeDO Jr Challenge and Robotic Arm Challenge Winners

 

NRC 2018 Award Categories

(Note: The Organiser reserves the right to amend or adjust the competition schedule without prior notice.)

WeDo Junior Challenge

Award Category Prize Judging Criteria
Best Robot Performance Award Champion Medals & Championship Trophy Based on score in best of 3 rounds
Best Robot Performance Award 1st Runner-up Medals
Best Robot Performance Award 2nd Runner-up
Most Sporting Team Award Champion Judges Award coupled by nominations by rival teams. Awarded to teams with good sportsmanship and a never say die positive attitude
Most Sporting Team Award 1st Runner-up
Most Sporting Team Award 2nd Runner-up
Most Funky Design Award Champion Judges Award, awarded to teams who have the most bizarre robot design
Most Funky Design Award 1st Runner-up
Most Funky Design Award 2nd Runner-up

Please note the above list of awards is subject to changes based on final registration numbers for WeDo Junior Challenge.

 

top-banner-wro

WRO (Open Category)

Award Category Prize Judging Criteria
Champion Award  

Medals & Championship Trophy

Based on overall judging criteria
1st Runner-up Award Medals
2nd Runner-up Award
Best Presentation Award Champion Based on scores under presentation segment and judge recommendation
Best Presentation Award 1st Runner-up
Best Presentation Award 2nd Runner-up

WRO (Primary – Elementary Category)

Award Category Prize Judging Criteria
Championship Award Medals & Championship Trophy Based on Robot Performance (60%),
Programming (10%),
Engineering (10%),
1st Runner-up Award Medals Presentation (10%),
2nd Runner-up Award Content (10%)
Best Robot Performance Award Champion Medals Robot Performance
Best Robot Performance Award 1st Runner-up Medals
Best Robot Performance Award 2nd Runner-up
Best Programming Award Champion Based on scores for programming and judges’ recommendation
Best Programming Award 1st Runner-up
Best Programming Award 2nd Runner-up
Best Engineering Design Award Champion Based on scores for engineering design segment and judges’ recommendation
Best Engineering Design Award 1st Runner-up
Best Engineering Design Award 2nd Runner-up
Best Presentation Award Champion Based on scores for presentation and judges’ recommendation
Best Presentation Award 1st Runner-up
Best Presentation Award 2nd Runner-up
Best Content Award Champion Based on scores under content and judges’ recommendation
Best Content Award 1st Runner-up
Best Content Award 2nd Runner-up
Judges Award By Judges recommendation

WRO (Secondary-Junior Category)

Award Category Prize Judging Criteria
Championship Award Medals & Championship Trophy Based on Robot Performance (60%),
Programming (10%),
Engineering (10%),
1st Runner-up Award Medals Presentation (10%),
2nd Runner-up Award Content (10%)
Best Robot Performance Award Champion Medals Robot Performance
Best Robot Performance Award 1st Runner-up Medals
Best Robot Performance Award 2nd Runner-up
Best Programming Award Champion Based on scores for programming and judges’ recommendation
Best Programming Award 1st Runner-up
Best Programming Award 2nd Runner-up
Best Engineering Design Award Champion Based on scores for engineering design segment and judges’ recommendation
Best Engineering Design Award 1st Runner-up
Best Engineering Design Award 2nd Runner-up
Best Presentation Award Champion Based on scores for presentation and judges’ recommendation
Best Presentation Award 1st Runner-up
Best Presentation Award 2nd Runner-up
Best Content Award Champion Based on scores under content and judges’ recommendation
Best Content Award 1st Runner-up
Best Content Award 2nd Runner-up
Judges Award By Judges recommendation

WRO (Tertiary-Senior Category)

Award Category Prize Judging Criteria
Championship Award Medals & Championship Trophy Based on Robot Performance (60%),
Programming (10%),
Engineering (10%),
1st Runner-up Award Medals Presentation (10%),
2nd Runner-up Award Content (10%)
Best Robot Performance Award Champion Medals Robot Performance
Best Robot Performance Award 1st Runner-up Medals
Best Robot Performance Award 2nd Runner-up
Best Programming Award Champion Based on scores for programming and judges’ recommendation
Best Programming Award 1st Runner-up
Best Programming Award 2nd Runner-up
Best Engineering Design Award Champion Based on scores for engineering design segment and judges’ recommendation
Best Engineering Design Award 1st Runner-up
Best Engineering Design Award 2nd Runner-up
Best Presentation Award Champion Based on scores for presentation and judges’ recommendation
Best Presentation Award 1st Runner-up
Best Presentation Award 2nd Runner-up
Best Content Award Champion Based on scores under content and judges’ recommendation
Best Content Award 1st Runner-up
Best Content Award 2nd Runner-up
Judges Award By Judges recommendation

Please note the above list of awards is subject to changes based on final registration numbers for WRO regular categories.

 

Robot Arm Challenge (Beginner)
Award Category Prize Judging Criteria
Champion Award Medals & Championship Trophy Based on overall score during presentation day
Best Mechanical Design Medals Judges award by judges’ recommendation, Meets all required aspects and principles of a Robot Arm
Robot Arm Challenge (Intermediate)
Award Category Prize Judging Criteria
Champion Award Medals & Championship Trophy Based on overall score during presentation day
Best Mechanical Design Medals Judges award by judges’ recommendation, Meets all required aspects and principles of a Robot Arm
Robot Arm Challenge (Advanced Category)
Award Category Prize Judging Criteria
Champion Award Medals & Championship Trophy Total Score after 3 rounds
Best Mechanical Design Medals Judges award by judges’ recommendation, Meets all required aspects and principles of a Robot Arm

Please note the above list of awards is subject to changes based on final registration numbers for Robotic Arm Challenge.

 

 

 

 

Science Automatica (Primary Category)

Award Category

Prize

Judging Criteria
Championship Award

Medals & Championship Trophy

Judges reserve the right to forego awarding any of the Medals categories and Trophy.
1st Runner-up Award

Medals

2nd Runner-up Award
Creative Thinkers Award Judges’ Award(s): Based on novel interpretation(s)/perspective(s) of the problem, and unique application of the scientific method to solve it.

Science Automatica (Secondary Category)

Award Category

Prize

Judging Criteria
Championship Award

Medals & Championship Trophy

Judges reserve the right to forego awarding any of the Medals categories and Trophy.
1st Runner-up Award

Medals

2nd Runner-up Award
Creative Thinkers Award Judges’ Award(s): Based on novel interpretation(s)/perspective(s) of the problem, and unique application of the scientific method to solve it.

Please note the above list of awards is subject to changes based on final registration numbers for Science Automatica tournament.

 

TOP